Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka

O projekcie

Projekt Razem do Kongresu Kształcenia Dualnego ma na celu:

  1. zidentyfikowanie barier w zwiększeniu zaangażowania organizacji branżowych oraz samorządu gospodarczego, jak też określenie preferowanych form ich zaangażowania w formalne kształcenie zawodowe młodzieży w szkołach branżowych I i II stopnia, z uwzględnieniem kształcenia dualnego, dzięki przeprowadzeniu paneli eksperckich z 16 przedstawicielami tych stowarzyszeń oraz 16 ekspertami ze strony podmiotów publicznych;
  2. wypracowanie rekomendacji odnośnie przebiegu procesu zwiększenia zaangażowania organizacji branżowych oraz samorządu gospodarczego w przebieg formalnego kształcenia branżowego i przesłanie ich do instytucji publicznych, w tym 3 ministerstw: Ministerstwa Edukacji i Nauki; Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej;
  3. stworzenie przestrzeni do partnerskiego dyskursu wokół formy zaangażowania stowarzyszeń pracodawców w prace nad programami kształcenia zawodowego – branżowego oraz w sam proces kształcenia poprzez organizację konferencji.

Facebook projektowy

 

Wersja angielska niżej.

Numer projektu: 2023-2-PL01-KA210-VET-000171268
Tytuł projektu: Razem do Kongresu Kształcenia Dualnego ang. Together for the Congress of Dual Education

Zaproszenie: 2023 – EAC/A10/2022 Program Erasmus+
Rodzaj działania: KA2 Kształcenie i szkolenia zawodowe

Podmiot udzielający dotacji: Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (dalej: Agencja Narodowa)

Data rozpoczęcia projektu: 2024-03-01
Data zakończenia projektu: 2025-02-28

Czas trwania projektu: 12
Umowa konsorcjum: Tak

Działania projektu:

  1. Przeprowadzenie analizy danych zastanych i opracowanie listy zagadnień dla paneli eksperckich
  2. Panele eksperckie z udziałem partnera zagranicznego
  3. Stworzenie raportu z badań i organizacja konferencji Kongres Kształcenia Dualnego
  4. Ewaluacja i upowszechnianie
  5. Zarządzanie projektem

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności

Aktualności w projekcie:

18.12.2024

Kongres Kształcenia Dualnego za nami! Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom za inspirujące dyskusje, wymianę doświadczeń oraz zaangażowanie w temat rozwoju kształcenia dualnego w Polsce! Współpraca między edukacją a rynkiem pracy to klucz do sukcesu polskiej gospodarki i przyszłości młodych pracowników. Dualne kształcenie pokazuje, jak można skutecznie łączyć teorię z praktyką! Poniżej fotorelacja z Kongresu.

09.12.2024

Serdecznie zapraszamy na III Kongres Kształcenia Dualnego, podczas którego będziemy mieli przyjemność gościć wybitnych ekspertów i praktyków z Polski i zagranicy. To wyjątkowa okazja, aby wziąć udział w inspirujących panelach dyskusyjnych i poznać kluczowe założenia rozwoju kształcenia dualnego.

PANEL I: Rola samorządu gospodarczego w dualnym kształceniu zawodowym.
PANEL II: Diagnoza i rekomendacje dla systemu edukacji – raport NIK.
PANEL III: Prezentacja Programu Rozwoju Kształcenia Zawodowego – Kadry dla Gospodarki.

To wydarzenie to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy, ale także do nawiązania cennych kontaktów!

11.2024

Trwają intensywne przygotowania do Kongresu Kształcenia Dualnego, który odbędzie się 12 grudnia 2024 roku w Łodzi. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi przedstawicieli edukacji, biznesu oraz instytucji publicznych, by wspólnie omówić kluczowe wyzwania i możliwości związane z rozwojem kształcenia dualnego w Polsce.

Podczas Kongresu uczestnicy będą mieli okazję:
- Wziąć udział w panelach dyskusyjnych na temat skutecznego łączenia teorii z praktyką w edukacji zawodowej.
- Poznać przykłady dobrych praktyk z Polski i innych krajów, które z powodzeniem wdrażają model kształcenia dualnego.
- Zainspirować się doświadczeniami ekspertów, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i rekomendacjami.

Kto weźmie udział? Wśród prelegentów znajdą się:
- Eksperci z zakresu edukacji zawodowej,
- Przedstawiciele czołowych firm wspierających rozwój kształcenia dualnego,
- Reprezentanci instytucji publicznych zaangażowanych w rozwój systemu edukacji w Polsce.

Zapraszamy do udziału! Kongres Kształcenia Dualnego to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów. Śledź naszą stronę, aby być na bieżąco z informacjami o wydarzeniu.

10.2024

Z przyjemnością informujemy, że Prezes Fundacji Społeczeństwo i Gospodarka, Krzysztof Bondyra, dr nauk humanistycznych, wziął udział w obradach Komisji Edukacji w Senacie, które odbyły się 30 października 2024 r. Podczas spotkania dr Bondyra zaprezentował istotne wnioski i rozwiązania dotyczące kluczowych wyzwań edukacyjnych, podkreślając znaczenie nowoczesnych strategii kształcenia dostosowanych do potrzeb współczesnego społeczeństwa i gospodarki.
Wystąpienie to jest szczególnie ważne w kontekście realizowanego przez Fundację projektu "Razem do Kongresu Kształcenia Dualnego", który ma na celu zidentyfikowanie barier oraz wypracowanie rekomendacji zwiększających zaangażowanie organizacji branżowych i samorządu gospodarczego w kształcenie zawodowe młodzieży w szkołach branżowych I i II stopnia.

Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa i wymiany doświadczeń. Wspólnie pracujemy nad lepszą przyszłością edukacji!
Poniżej link do podsumowania prac Komisji Edukacji oraz prezentacji.

09.2024

Trwa realizacja paneli eksperckich. Lista powstałych zagadnień w ramach analizy danych zastanych dla paneli eksperckich jest następująca:

1. Ocena obecnego stanu kształcenia branżowego w Polsce
2. Współpraca szkół branżowych z przedsiębiorstwami
3. Rola organizacji branżowych w kształceniu zawodowym
4. Wsparcie samorządów lokalnych dla kształcenia branżowego
5. Nowoczesne metody i technologie w kształceniu branżowym
6. Dostosowanie programów kształcenia do potrzeb rynku pracy
7. Zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia zawodowego
8. Monitoring i ewaluacja efektywności kształcenia branżowego
9. Przykłady dobrych praktyk lokalnych i oddolnych
10. Wpływ pandemii COVID-19 na kształcenie branżowe
11. Przyszłe trendy w kształceniu branżowym
12. Integracja kształcenia branżowego z edukacją ogólną
13. Rola edukacji ustawicznej w kształceniu branżowym
14. Zarządzanie zmianami w systemie kształcenia branżowego
15. Wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
16. Rozwój kompetencji miękkich w kształceniu branżowym
17. Rola doradztwa zawodowego w kształceniu branżowym
18. Finansowanie kształcenia branżowego
19. Partnerstwo publiczno-prywatne w kształceniu branżowym
20. Rola kształcenia branżowego w rozwoju regionalnym
21. Innowacje w programach nauczania kształcenia branżowego
22. Rola nauczycieli w kształceniu branżowym
23. Uczniowie jako aktywni uczestnicy procesu kształcenia branżowego
24. Współpraca międzynarodowa w kształceniu branżowym
25. Technologie cyfrowe w kształceniu branżowym
26. Rola praktyk zawodowych w kształceniu branżowym
27. Ewaluacja programów kształcenia branżowego
28. Zrównoważony rozwój a kształcenie branżowe
29. Kształcenie branżowe a rozwój przedsiębiorczości
30. Rola sektora prywatnego w kształceniu branżowym

08.2024

Od naszego partnera otrzymaliśmy dokument o kształceniu dualnym w Niemczech.
W Niemczech istnieje 79 regionalnych Izb Przemysłowo-Handlowych (IHK). Izby te są regionalnie zarządzanymi korporacjami prawa publicznego. Reprezentują interesy swoich przynależnych przedsiębiorstw wobec polityki i opinii publicznej, a także są odpowiedzialne za kształcenie zawodowe oraz doskonalenie zawodowe. Wszystkie Izby Przemysłowo-Handlowe są członkami Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK). DIHK reprezentuje, na zlecenie i w porozumieniu z regionalnymi Izbami Przemysłowo-Handlowymi, interesy niemieckiej gospodarki wobec decydentów polityki federalnej oraz instytucji europejskich. DIHK wspiera wymianę między Izbami Przemysłowo-Handlowymi i koordynuje jednolite procesy w całym kraju. DIHK nie zajmuje się bezpośrednio regionalnym kształceniem zawodowym ani doskonaleniem zawodowym (§§ 3, 10a ust. 1 IHKG). Zadania, kompetencje i organizacja Izb Przemysłowo-Handlowych są uregulowane Ustawą o tymczasowym uregulowaniu prawa Izb Przemysłowo-Handlowych (IHKG) oraz Ustawą o kształceniu zawodowym (BBiG).

07.2024

W ramach pierwszego etapu projektu powstała Analiza danych zastanych, która stanowi solidną podstawę do dalszych działań. W ramach analizy opracowaliśmy również listę zagadnień dla paneli eksperckich. Dzięki temu możemy w pełni skoncentrować się na kolejnych krokach, mając klarowny obraz aktualnej sytuacji oraz kluczowych tematów do omówienia.

05.2024

Podsumowanie konsultacji w Niemczech! Z radością informujemy, że niedawno odbyły się owocne konsultacje z naszym partnerem Institut für angewandte Beratungswissenschaften GmbH w Niemczech! Spotkanie przyniosło wiele inspirujących dyskusji i wartościowych wniosków, które na pewno przyczynią się do dalszego rozwoju naszego projektu. Wspólnie z zespołem z IAB GmbH omówiliśmy kluczowe aspekty naszych działań, wymieniliśmy się doświadczeniami oraz zaplanowaliśmy kolejne kroki na najbliższą przyszłość. Z ramienia IAB GmbH ugościli nas prof. dr. Bernd-Joachim Ertelt oraz prof. dr. Michael Scharpf, którzy wprowadził nas w najnowsze badania i osiągnięcia instytutu. Ze strony polskiej w konsultacjach uczestniczyli prof. Antoni Wontorczyk, prof. Czesław Noworol, Marek Strzelecki, Kosma Bondyra oraz dr Krzysztof Bondyra, którzy aktywnie przyczynili się do konstruktywnych rozmów i planowania dalszych działań. Chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym niemieckim partnerom za gościnność, profesjonalizm i zaangażowanie. Wasze wsparcie jest dla nas nieocenione! Czekamy na dalszą, owocną współpracę i realizację kolejnych wspólnych inicjatyw.

04.2024

Cieszymy się ogromnie, że możemy ogłosić partnerów w naszym projekcie: Narodowe Forum Doradztwa Kariery oraz Instytut Stosowanych Nauk Konsultingowych GmbH (INfaBW).
Narodowe Forum Doradztwa Kariery jest niezastąpionym stowarzyszeniem, które gromadzi w swoich szeregach niezwykle utalentowanych doradców zawodowych, naukowców, psychologów, socjologów i ekonomistów. Ich 25-letnie doświadczenie w dziedzinie poradnictwa zawodowego, edukacji i badań, sprawia, że są one instytucją o uznanej reputacji zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest to dla nas nieocenione źródło wiedzy i doświadczenia, które wesprze nasze wysiłki w realizacji projektu.

Natomiast Instytut Stosowanych Nauk Konsultingowych GmbH (INfaBW) to dynamiczna organizacja międzynarodowa, która specjalizuje się w badaniach i rozwoju w obszarze doradztwa kariery, rozwoju kompetencji i zarządzania. Ich podejście oparte na synergii zadań naukowych i praktycznych doradców sprawia, że są one niezastąpionym partnerem w naszym projekcie. Ich wieloletnie doświadczenie w europejskich i krajowych projektach w sektorze edukacji oraz doradztwa zawodowego, dodaje nam skrzydeł i pewności, że nasze działania będą owocne.

03.2024

Z wielką radością informujemy o rozpoczęciu nowego projektu "Razem do Kongresu Kształcenia Dualnego" realizowanego przez Fundację Społeczeństwo i Gospodarka we współpracy z Narodowym Forum Doradztwa Kariery oraz Institut für angewandte Beratungswissenschaften GmbH.
Podjęliśmy się ambitnej misji, której celem jest zidentyfikowanie barier i wypracowanie rekomendacji które wpłyną na zwiększenie zaangażowania organizacji branżowych i samorządu gospodarczego w kształcenie zawodowe młodzieży w szkołach branżowych I i II stopnia.

Poniżej nasze logo projektowe:

Organizacje uczestniczące w projekcie:

Fundacja
Społeczeństwo i Gospodarka

Lider projektu Numer OID organizacji E10333504 Oficjalna nazwa Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka FSIG Rola organizacji Applicant Organisation Numer rejestracji 0000415654 Forma prawna Fundacja Adres Fabryczna 5/25 Poznań 61-524 Kraj Poland Numer NIP PL7792405761 www.sig.info.pl

Narodowe Forum
Doradztwa Kariery

Partner Numer OID organizacji E10041300 Oficjalna nazwa Narodowe Forum Doradztwa Kariery National Forum for Lifelong Guidance Policy NFDK Rola organizacji Partner Organisation Numer rejestracji 0000179551 Forma prawna Stowarzyszenie Adres Aleje Jerozolimskie 51/9 Warszawa 00-697 www.nfdk.pl

Institut für angewandte Beratungswissenschaften GmbH

Numer OID organizacji E10285425 Oficjalna nazwa Institut für angewandte Beratungswissenschaften GmbH INfaBW Rola organizacji Partner Organisation Numer rejestracji Forma prawna Gesellschaft mit beschrankter Haftung Adres Königstraße 80 Stuttgart 70173 Kraj Germany www.infabw.com

/english version/
About the project

Project Together for the Congress of Dual Education aims to:

  1. Identify barriers to increasing the engagement of industry organizations and economic self-governance, as well as determine preferred forms of their involvement in formal vocational education for students in vocational schools of the first and second degree, with a focus on dual education. This will be achieved through expert panels involving 16 representatives from these associations and 16 experts from public entities.
  2. Develop recommendations regarding the course of the process to increase the engagement of industry organizations and economic self-governance in formal vocational education and submit them to public institutions, including three ministries: the Ministry of Education and Science, the Ministry of Development and Technology, and the Ministry of Family and Social Policy.
  3. Create a space for a collaborative discourse on the involvement of employers’ associations in shaping vocational and industry education programs, as well as in the educational process itself, through the organization of conferences.

Facebook

Project Number: 2023-2-PL01-KA210-VET-000171268
Project Title: The Together for the Congress of Dual Education

Invitation: 2023 – EAC/A10/2022 Erasmus+ Programme
Action Type: KA2 Vocational Education and Training

Granting Authority: National Agency for the Erasmus+ Programme and European Solidarity Corps (hereinafter referred to as the National Agency)

Project Start Date: March 1, 2024
Project End Date: February 28, 2025

Project Duration: 12 months
Consortium Agreement: Yes

Project Activities:

  1. Analysis of existing data and development of a list of topics for expert panels
  2. Expert panels with the participation of a foreign partner
  3. Preparation of a research report and organization of the Congress of Dual Education conference
  4. Evaluation and dissemination
  5. Project management

Funded by EU funds. The views and opinions expressed are solely those of the author or authors and do not necessarily reflect the views and opinions of the European Union or the Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA). The European Union and EACEA are not responsible for any use that may be made of the information contained herein.

Organizations participating in the project:

Fundacja
Społeczeństwo i Gospodarka

Lider projektu Numer OID organizacji E10333504 Oficjalna nazwa Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka FSIG Rola organizacji Applicant Organisation Numer rejestracji 0000415654 Forma prawna Fundacja Adres Fabryczna 5/25 Poznań 61-524 Kraj Poland Numer NIP PL7792405761 www.sig.info.pl

Narodowe Forum
Doradztwa Kariery

Partner Numer OID organizacji E10041300 Oficjalna nazwa Narodowe Forum Doradztwa Kariery National Forum for Lifelong Guidance Policy NFDK Rola organizacji Partner Organisation Numer rejestracji 0000179551 Forma prawna Stowarzyszenie Adres Aleje Jerozolimskie 51/9 Warszawa 00-697 www.nfdk.pl

Institut für angewandte Beratungswissenschaften GmbH

Numer OID organizacji E10285425 Oficjalna nazwa Institut für angewandte Beratungswissenschaften GmbH INfaBW Rola organizacji Partner Organisation Numer rejestracji Forma prawna Gesellschaft mit beschrankter Haftung Adres Königstraße 80 Stuttgart 70173 Kraj Germany www.infabw.com

fundacja